Czym są kontrakty terminowe na metale

Inwestowanie w metale przemysłowe to w ostatnich latach dość modny temat. Czym tak naprawdę są? Jak inwestować w nie z sukcesem? Sprawdź nasz poradnik!

Metale przemysłowe – co to jest?

Do metali przemysłowych możemy zaliczyć metale posiadające konkretne właściwości, czyli dobre przewodnictwo elektryczne (miedź), odporność na korozję (aluminium), dobre własności odlewnicze (stal czyli stop żelaza z ok. 2% węgla). Oprócz konkretnych właściwości metali przemysłowych i ich zastosowania istotna jest także ich podaż, czy powszechność występowania. Metale przemysłowe znacznie łatwiej i taniej wydobyć niż metale szlachetnych, dlatego ich ceny są również nieporównywalnie niższe. Złoto charakteryzuje się z kolei świetnymi właściwościami jako przewodnik energetyczny i cieplny lecz w większości przypadków wykorzystuje się zamiast niego właśnie miedź, gdyż jej cena jest wielokrotnie niższa. Do grona najbardziej popularnych metali przemysłowych należą także nikiel i cynk.

W jaki sposób można inwestować w metale przemysłowe?

Większość brokerów posiada w swojej ofercie kontrakty futures na miedź, która jest aktualnie najpopularniejszym rynkiem metalowym po złocie i srebrze. W Saxo Bank Polska można znaleźć dodatkowo kontrakty futures na mniej popularne instrumenty bazowe, w tym aluminium, cynk i nikiel. Jeśli chcesz handlować na nagradzanej platformie, więcej informacji tutaj znajdziesz. Kliknij i uzyskaj dostęp do ponad 200 kontraktów futures na metale, ale także na indeksy, energię, produkty rolnicze, stopy oraz FX z ponad 23 giełd na całym świecie.

Rynek metali przemysłowych, tak jak w przypadku pozostałych surowców jest skupiony przede wszystkim wokół kontraktów terminowych.

Przykładem benchmarku cenowego dla miedzi są np. notowania futuresów na londyńskiej giełdzie metali LME. Dla inwestorów indywidualnych, kontrakty terminowe futures z fizyczną dostawą są poza zasięgiem z uwagi na bardzo wysokie wymagania depozytowe. W przeciwieństwie do kruszców szlachetnych, w metale przemysłowe nie inwestuje się dokonując ich zakupu w formie fizycznej. Znacznie lepszym rozwiązaniem są tzw. ETC, czyli instrumenty notowane na giełdzie. Zapewniają one najlepszą ekspozycję na konkretny surowiec. Choć oczywiście należy pamiętać, że w przypadku ETC na surowce przemysłowe z reguły nie ma fizycznego pokrycia, jak to ma miejsce między innymi przy metalach szlachetnych. Na europejskich rynkach giełdowych można znaleźć ETC między innymi na cynk, aluminium i na miedź od znanego dostawcy WisdomTree.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here