Jak chronić silnik samochodu

Silnik samochodu to serce, kiedy zawiedzie, samochód robi się kompletnie bezużyteczny. Czy współczesne silniki są rzeczywiście mniej trwałe? Czy to prawda, że dzisiejsze auta nie potrafią pokonać bezawaryjnie więcej niż dwustu tysięcy kilometrów? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale chcąc przedłużyć żywotność samochodu, powinniśmy zadbać o jego silnik. O tym, jak to robić, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Czy odpowiedni olej wystarczy?

Mówi się, że olej to krew silnika. Średnio zaleca się wymianę oleju co trzydzieści tysięcy kilometrów. Współczesne silniki samochodowe są wyczulone na jakość środka smarnego. Przy oleju niskiej jakości ich osprzęt może po prostu stracić swoje właściwości. Zbyt rzadka wymiana oleju może doprowadzić do uszkodzenia turbosprężarki. Wówczas koszty wzrastają kilkukrotnie, o wiele bardziej opłaca się coroczna wizyta u dobrego mechanika albo w serwisie.

Jednak olej to nie wszystko. Warto zainwestować w odpowiednie osłony silnika. Zalanie alternatora wodą z kałuży może zdarzyć się każdemu. Podobnie, uderzenie miską olejową w kamień. Czasami jedno pozornie nieznaczne zdarzenie losowe potrafi zadecydować o zniszczonym silniku. Osłona podwozia to stosunkowo niewielki koszt, który uchroni nas przed ponoszeniem bolesnych kosztów wymiany silnika. Pozostaje zdecydować z jakiego materiału ma być wykonana osłona silnika. Metalowa, czy plastikowa. Jak łatwo się domyślić, plastikowe są tańsze i choć spisują się dosyć dobrze w małych samochodach, to trzeba dosyć często sprawdzać ich stan. Metalowe osłony, są droższe ale trwalsze i nie potrzebują tak częstego sprawdzania jak plastikowe. Warto zainwestować w trwałość, by nie skazywać siebie na częste wymiany osłony podwozia.

Jakie są korzyści posiadania dolnej osłony pod silnik?

  • Zabezpieczanie silnika i miski olejowej prWzed uderzeniem w podłoże, np. w wystający kamień
  • Osłona silnika przed drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi (np. żwir, kamienie)
  • Ochrona przed zwierzętami. Niejednokrotnie zdarza się, że koty wchodzą do komory silnika w poszukiwaniu ciepła
  • Docieplenie a tym samym zmniejszenie wpływu czynników atmosferycznych na elektryczne, oraz elektroniczne podzespoły
  • Zabezpieczanie silnika przed kurzem, wodą i błotem

Długotrwałe rozwiązania

Podejmując decyzję o osłonie silnika, najlepiej brać pod uwagę trwałość rozwiązania. Samochód to maszyna, ma prawo się psuć w miarę użytkowania. Ale o tym, jak prędko to się stanie decyduje jakość części składających się na cały mechanizm. Nie należy zapominać również o odpowiedniej pielęgnacji i ochronie przed czynnikami atmosferycznymi. Czasami warto wydać trochę więcej pieniędzy żeby nie polec na regularnych kosztach związanych z licznymi naprawami.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here