Jak przebiega emisja obligacji korporacyjnych?

Obligacje korporacyjne to jeden ze sposobów na pozyskanie dodatkowego kapitału dla firmy. Coraz częściej mówi się też, że to korzystna alternatywa do kredytów. A jak przebiega emisja? I o czym powinny wiedzieć spółki, zanim zdecydują się na ten krok?

Kto może emitować obligacje korporacyjne?

Na początku mamy przykrą informację – nie każda firma będzie miała szansę, aby pozyskać w ten sposób fundusze. Obligacje korporacyjne emitować mogą wyłącznie spółki akcyjne, komandytowo-akcyjne oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli więc posiadasz działalność gospodarczą, to rozwiązanie nie jest dla Ciebie.

A jaka jest podstawowa różnica, między sprzedażą dłużnych papierów wartościowych, a kredytem? To Ty ustalasz oprocentowanie na warunkach, które są dla Ciebie korzystne. Oczywiście, odsetki, które będziesz płacić inwestorom muszą być adekwatne do Twojej sytuacji finansowej (im jest ona lepsza, tym możesz zaproponować niższe oprocentowanie), jednak często są one i tak bardziej atrakcyjne od tego, co wyliczy bank.

Nie myśl jednak, że to prosty proces. Obligacje korporacyjne, emisja i oprocentowanie – o tym przeczytasz na bestcapital.pl. Warto zapoznać się z tymi informacjami. A póki co sprawdź, jak przebiega emisja obligacji korporacyjnych.

Proces emisji obligacji korporacyjnych

Na początku musisz wiedzieć, że masz dwie możliwości. Możesz emitować obligacje na rynku publicznym lub prywatnym. Co to oznacza?

Jeśli zdecydujesz się na emisję publiczną, informacja o tym musi mieć charakter masowy. Konieczne będzie też spełnienie szeregu obowiązków informacyjnych, co może być kosztowne i czasochłonne. Jednak każdy inwestor będzie mógł wykupić od Ciebie papiery wartościowe, co zwiększa szansę powodzenia. Gdy wybierzesz tę drogą, możesz obligacje sprzedawać na rynku pierwotnym lub wtórnym. W pierwszym przypadku inwestorzy wykupują je bezpośrednio od Ciebie, w drugim handlują nimi na rynku Catalyst, który organizowany jest przez Giełdę Papierów Wartościowych.

A na czym polega emisja prywatna? Musi być skierowana do maksymalnie 149 imiennie wskazanych inwestorów. Choć ogranicza to jej zasięg, zaletą jest brak konieczności przeprowadzenia tylu formalności. Jest to więc szybsze i tańsze, niż emisja publiczna. Dlatego wciąż wiele spółek się na to decyduje.

Autoryzowany Doradca Catalyst – w czym pomoże?

Giełda Papierów Wartościowych na swojej stronie internetowej udostępnia listę Autoryzowanych Doradców Catalyst, czyli tych firm, które uzyskały jej rekomendację. Pomagają one nie tylko inwestorom, ale także spółkom, które chcą wejść na rynek.

To, o czym pisaliśmy wcześniej, to jedynie namiastka wiedzy, którą trzeba posiadać. Sam proces emisji jest skomplikowany, trzeba dopełnić wielu obowiązków. Dlatego można zwrócić się do takiego doradcy, który nie tylko zaproponuje najlepsze rozwiązanie, ale również przeprowadzi firmę przez kolejne kroki. Sprawuje też kontrolę nad tym, aby wszystkie warunki emisji zostały spełnione. Czy warto skorzystać z jego usług? Zdecydowanie tak. Niewiele przedsiębiorstw jest w stanie podjąć się tego zadania bez pomocy specjalistów, szczególnie jeśli dopiero debiutują na GPW.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here