Jak sprawdzić czy franczyza jest godna zaufania

Franczyza to dochodowy model biznesowy, który oferuje przedsiębiorcom wiele korzyści. Założenie rentownej franczyzy może być dobrą opcją biznesową, jednak szczególną uwagę i ostrożność należy zachować w przypadku tych firm, które nie spełniają szeregu podstawowych wymagań.

Bądź ostrożny w przypadku nowych franczyz

Niektóre franczyzy trwają przez kilka dni. Dlatego eksperci rekomendują inwestowanie we franczyzę, która stosuje popularną zasadę „3×2” (trzy sklepy w ciągu dwóch lat). Model biznesowy, który nie został sprawdzony na rynku lub franczyza bez pozytywnych referencji może być znakiem ostrzegawczym. Aby obdarzyć daną markę zaufaniem i pieniędzmi, właściciel lub franczyzodawca powinien pokazać Ci osiągnięcia swojej franczyzy, w tym historie sukcesu firmy i osiągnięcia. Porozmawiaj z innymi franczyzobiorcami i zbierz jak najwięcej informacji.

Znak towarowy

Istotne jest sprawdzenie, czy sieć franczyzodawców jest właścicielem znaku towarowego lub nazwy handlowej, która ma być zawarta w umowie franczyzowej. Podobnie istotne jest sprawdzenie, czy sieć franczyzowa, z którą chcesz podpisać umowę, spełnia obowiązujące przepisy i jest zarejestrowana w oficjalnym publicznym rejestrze franczyzodawców.

Zażądaj wszystkich dokumentów

Franczyzobiorca musi być poinformowany o zobowiązaniach, o jego prawach do dostaw, o powodach, dla których umowa może zostać rozwiązana i o wygaśnięciu umowy. Istnieje szereg dokumentów, które muszą być wymagane od głównej franczyzy, wśród których wyróżniają się: dokumentacja z charakterystyką franczyzy, lista otwartych placówek, umowa franczyzowa. Ponadto należy zażądać informacji finansowych, w szczególności dotyczących inwestycji początkowej i przewidywanego planu inwestycyjnego. Ważne jest również, aby znać listę usług i szkoleń, które oferuje, a także strukturę i schemat organizacyjny centrali, zobowiązania finansowe franczyzobiorcy i wsparcie marketingowe, które będziesz otrzymywał.

Dokładnie przeanalizuj umowę franczyzową

Zanim cokolwiek podpiszesz, dokładnie przeanalizuj umowę. Spójrz na procent swoich zysków, które będziesz musiał oddać franczyzodawcy. Przeczytaj też uważnie liczbę otwartych i zamkniętych franczyz (jeśli odsetek zamkniętych franczyz przekracza 5%, to zły znak), zyski i sprzedaż każdej jednostki, bilans firmy itd. Przydatny będzie prawnik i ekonomista, którzy poprowadzą cię w tej analizie.

Oferty zweryfikowanych franczyz znajdziesz na branżowym portalu Franczyza w Polsce – sprawdź katalog franczyz.

Fałszywe obietnice

Powinieneś być podejrzliwy, jeśli franczyzodawca obiecuje Ci zbyt duże zyski w krótkim czasie, nawet przy niewielkim lub żadnym wysiłku z jego strony. Odpowiedzialni franczyzodawcy na ogół nie gwarantują określonej stopy zwrotu. Dobrzy franczyzodawcy są prawdomówni i wiedzą, jak przekazać swoje oczekiwania. Dlatego bądź bardzo ostrożny wobec marek, które naciskają na Ciebie, abyś zainwestował swoje pieniądze, lub które oferują ofertę bezpłatnej franczyzy.

Przeszukaj Internet

Jest to bardzo prosta metoda: dodaj słowo „oszustwo” podczas wyszukiwania informacji o konkretnej franczyzie. Nie martw się, jeśli znajdziesz jakieś skargi, ponieważ wszystkie franczyzy mają niezadowolonych członków. Jeśli jednak znajdziesz strony, takie jak fora lub strony na portalach prawniczych, które roją się od skarg na oszustwa, porzuć swój pomysł i poszukaj innej franczyzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here