Jakich błędów nie możesz popełnić prowadząc firmę

Początki biznesu bywają trudne. Świeżo upieczony przedsiębiorca często popełnia podstawowe błędy, które mogą przyczynić się do szybkiego upadku firmy. Wszystkich pomyłek nie da się unikać, ponieważ są częścią zdobywania doświadczeń biznesowych, jednak warto wyeliminować te podstawowe Jak to zrobić? Ucząc się na doświadczeniach innych i słuchając rad praktyków. Jakich błędów nie można popełniać, prowadząc firmę?

Błędów, których może popełnić debiutujący biznesmen, nie brakuje. Pomyłki mogą pojawić się już na samym początku rozpoczęcia działalności gospodarczej, jak i w kolejnych latach jej funkcjonowania. Niektóre przyczyniają się do poważnych strat finansowych i dużych problemów np. z Urzędem Skarbowym czy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Na szczęście większości błędów da się uniknąć, wystarczy spojrzeć na rady doświadczonych kolegów, a także dobrze zaplanować start swojej firmy.

Mnożenie trudności, których nie ma

Wielu młodych przedsiębiorców lubi wyważać otwarte już drzwi. Zapominając o tym, że wiele rozwiązań już jest dostępnych, na początku działania biznesu poświęcają swój czas na problemy, które już dawno zostały rozwiązane, a przez to nie skupiają się na sprawach najistotniejszych. Zamiast planować strategię marketingową czy pozyskiwać nowych klientów debiutujący biznesmeni tworzą np. szablony faktur, nie wiedząc, że mogą skorzystać ze wzorów oferowanych przez internetowe programy do księgowania. Sięgnięcie po gotowe rozwiązania jest o wiele prostsze, szybsze, a w przeliczeniu również tańsze.

Kosztowne współprace

Wielu przedsiębiorców startuje z niewielkim budżetem, dlatego stara się ciąć koszty do minimum. Jest to powodem rozpoczynania wielu nieudanych współprac z firmami księgowymi czy marketingowymi. Biznesmeni skuszeni niską ceną nie pamiętają o tym, że profesjonalne usługi mogą świadczyć tylko specjaliści, którzy zazwyczaj wysoko się cenią. Stąd też, zamiast inwestować w kolejne nieudane współprace i narażać się na straty, a w przypadku spraw księgowych nawet na kary finansowe, lepiej sięgnąć po przetestowane już rozwiązania. Takim są programy kadrowo-płacowe i księgowe działające online. Internetowe biuro rachunkowe daje swobodę w prowadzeniu biznesu i pewność, że wszystko będzie zaksięgowane zgodnie z przepisami, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić pieniądze, które należałoby przeznaczyć na wynajem tradycyjnie działającej kancelarii podatkowej.

Strach przed pracownikiem

Kolejnym błędem młodych przedsiębiorców jest strach przed zatrudnieniem pracowników. Powodowany jest on wysokim ZUS-em i koniecznością dokonywania rozliczeń, odprowadzania składek i podatków za zatrudnioną osobę. O ile kwestii finansowych zatrudnienia nie da się zmienić, to dziś – w dobie internetowych narzędzi dla przedsiębiorców rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie stanowią problemu. Można jest wykonać w kilka minut, a korzyści z zatrudniania osoby do pomocy są bardzo duże. Pracownik będzie mógł odciążyć przedsiębiorcę i przejąć podstawowe zadania, które zabierają mnóstwo czasu, a nie prowadzą do rozwoju biznesu. Dzięki temu właściciel firmy będzie mógł skupić się na zarządzaniu i podejmowaniu kluczowych decyzji.

Najwięcej firm upada w ciągu pierwszego roku działalności. Początkujący przedsiębiorcy mimo dużego zaangażowania i wiary, że się uda popełniają bowiem wiele podstawowych błędów. Wynikają one z braku doświadczenia, a także wiedzy o tym, jak skutecznie poradzić sobie w biznesowym świecie. Przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej warto więc zgłębić doświadczenia tych, którym się udało. Wiedząc, dlaczego firma może upaść można eliminować czynniki zagrożenia i przeciwdziałać kosztownym pomyłką.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here