Koszty kredytu gotówkowego - co trzeba wiedzieć?

Planujesz wziąć kredyt, ale nie jesteś pewien, ile tak naprawdę będzie cię to kosztować? Nie wystarczy wziąć pod uwagę sumy kredytu i odsetek. Trzeba podliczyć wszystkie koszty.

Co składa się na koszty kredytu gotówkowego?

Ile kosztuje kredyt? To nie taka prosta sprawa. Zwrot kapitału to nie wszystko. Kredyt gotówkowy wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami – dopiero po ich zsumowaniu dowiesz się, ile tak naprawdę będziesz musiał zapłacić. Warto wziąć to pod uwagę, zanim podejmiesz decyzję – kredyt gotówkowy i jego koszty przeanalizujesz na pożyczki-online.pl. Co więc dokładnie składa się na koszty kredytu?

Odsetki

Z pewnością w pierwszej kolejności warto wspomnieć o oprocentowaniu, czyli odsetkach, bo to podstawowy element kosztów kredytu, na którym bank zarabia najwięcej. Comiesięczne raty składają się z części kapitałowej i odsetkowej. Część kapitałowa to te środki, które służą spłacie pożyczonej od banku kwoty, natomiast odsetkowa jest wyrażonym w procentach kosztem kredytu liczonym od jego całkowitej kwoty.

W zależności od oferty, jaką wybierzesz, możesz mieć do czynienia z oprocentowanie stałym, które nie podlega zmianom przez cały okres trwania umowy, albo ze zmiennym, które zależy od zmiany stóp procentowych.

Prowizja

Prowizja jest opłatą za udzielenie kredytu, pobieraną jednorazowo po podpisaniu umowy. To liczba w procentach liczona od kwoty zobowiązania. Bank ustala ją indywidualnie. Nie znaczy to, że nie możesz znaleźć oferty, która zwolni cię z tej opłaty. Owszem, niektóre banki udzielają kredytu bez prowizji, ale w takiej sytuacji podwyższają marżę albo nakładają na kredytobiorcę obowiązek wykupienia ubezpieczenia. A skoro już o tym mowa…

Ubezpieczenie

Jaka jest rola ubezpieczenia? Ma chronić przed następstwami wypadków, takich jak utrata zdolności do pracy i brak możliwości spłacania zobowiązania. Z reguły nie jest obowiązkowe, ale banki starają się przekonać kredytobiorców, żeby je wykupili. W jaki sposób? Proponując właśnie brak prowizji, jak o tym przed chwilą wspomnieliśmy, albo przynajmniej obniżając marżę.

Co wpływa na koszt kredytu gotówkowego?

Oprócz tych elementów, na koszt kredytu składają się jeszcze pewne okoliczności, o których trzeba wspomnieć. Ważny jest okres kredytowania. Im dłuższy, tym niższe będą raty, ale całkowity koszt kredytu – wyższy.

Liczy się także schemat spłacania, czyli to, czy kredyt będzie spłacany w ratach równych czy malejących. Raty malejące wiążą się z niższym kosztem ogólnym, ale duża wysokość początkowych rat może być dla niektórych kredytobiorców przeszkodą, by wybrać to rozwiązanie.

RRSO

Przed wzięciem kredytu najlepiej zwróć się do banku, by podał ci RRSO czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, która uwzględnia nie tylko samo oprocentowanie, ale także wszelkie inne koszty, jakie będziesz musiał ponieść.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here