kredyt a pożyczka

W języku obiegowym bardzo często możemy zauważyć, że słowa pożyczka i kredyt wymieniane są zamiennie. Istnieje jednak realna różnica pomiędzy tymi dwoma produktami bankowymi. Nie są to więc jednoznaczne pojęcia, ponieważ zauważalne są tutaj różnice w zasadzie, podstawie prawnej na jakich mogą być udzielane zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem.

Umowa pożyczki

Kredyt a pożyczkaUmowa pożyczki jest zawierana w oparciu o zapisy znajdujące się w kodeksie cywilnym. Przepisy te nie regulują jasno, w jaki sposób dochodzi do zawarcia umowy. Dopuszczalna jest nawet forma ustna, pod warunkiem, że wartość pożyczki nie przekracza 1000 złotych. Pożyczka może dotyczyć pieniędzy oraz rzeczy (pod warunkiem, że zostanie ona dokładnie opisana. Pożyczki mogą być udzielane przez osoby fizyczne oraz osoby prawne, czyli banki. Bez znaczenia jest to, czy osoba fizyczna zawiera umowę jako osoba prywatna, czy na podstawie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Warte podkreślenia jest to, że pożyczkobiorca nie musi podawać celu przeznaczenia pobranych środków. Sam pożyczkobiorca nie ma możliwości do kontrolowania na co zostały przeznaczone pożyczone środki. Oczywiście, zapis to regulujący może zostać umieszczony w umowie, ale nie jest to obowiązkowe. Podstawową formą zabezpieczenia pożyczki jest niezmiennie poręczenie. Dopuszczalny jest też weksel oraz dobrowolne poddanie się egzekucji, czy też zastaw rejestrowy.

Kredyt a pożyczka

Kredyt a pożyczka, gdzie pojawia się różnica? Kredyt w przeciwieństwie do pożyczki zaciąga na podstawie prawa bankowe. W ramach umowy kredytobiorca zobowiązuje się wykorzystać z kredytu na zasadach zawartych w umowie oraz do zwrotu pobranych środków w terminie wcześniej ustalonym. Do tego zobowiązuje się do uregulowania odsetek oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu. Umowa kredytowa musi być zawarta w formie pisemnej. Inna forma jest niedopuszczalna i jeśli zostanie wykorzystana do zawarcia transakcji, umowa kredytowa zostanie uznana za nieważną. Oznacza to, że forma ustna nie jest w tym przypadku respektowana. Umowa kredytowa zawsze jest odpłatna, jej przedmiotem może być jedynie dokładnie określona suma pieniędzy, która powinna być umieszczona w umowie. Kredytu może udzielić jedynie bank, żadna inna instytucja finansowa nie jest do tego uprawniona.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here