Kredyt - co to jest

Zastanawiasz się czym właściwie jest kredyt? To swego rodzaju umowa pomiędzy kredytobiorcą a kredytodawcą, na podstawie której ten drugi udostępnia temu pierwszemu określoną sumę pieniędzy na określony czas . Zgodnie z warunkami zawartymi w umowie kredytobiorca jest zobowiązany do zwrócenia całej kwoty, którą uzyskał z tytułu kredytu. Oczywiście za udzielenie kredytu bank pobiera wynagrodzenie w postaci prowizji i odsetek. Oczywiście kredyty możemy podzielić na wiele różnych rodzajów. Każdy z nich ma swoją specyfikę i charakteryzuje się odmiennymi regulacjami.

Kredyt – co to jest?

Kredyt - co to jestKredyt jako umowa między kredytodawcą a kredytobiorca może mieć wiele różnorodnych rodzajów. Najpopularniejsze są zdecydowanie kredyty gotówkowe które należą do grupy kredytów konsumpcyjnych. Zupełnym innym rodzajem kredytu, są kredyty mieszkaniowe, w tym kredyty hipoteczne. Osobną grupę stanowią również kredyty przeznaczone dla podmiotów gospodarczych. Możemy w tym wypadku wyróżnić choćby kredyt obrotowy a także kredyt inwestycyjny.

Jak uzyskać kredyt?

Bez względu na rodzaj kredytu podstawą jego uzyskania jest w odpowiednie wypełnienie wniosku kredytowego. Zazwyczaj taki wniosek możemy wypełnić zarówno w placówce bankowej, jak i również na stronie internetowej wybranego przez nas banku. W takim wypadku będziemy musieli podać nasze podstawowe dane osobowe, które znajdziemy na dowodzie osobistym. We wniosku będziemy musieli również zawrzeć informacje na temat naszego statusu materialnego, a także wysokości zarobków jakie miesięcznie osiągamy, a także formy zatrudnienia. Na podstawie informacji zawartych we wniosku bank dokona analizy naszej zdolności kredytowej i podejmie decyzję o ewentualnym przyznaniu nam kredytu.

Koszty kredytu

Zastanówmy się w tym miejscu, co składa się na koszty kredytu. W pierwszej kolejności nasuwają nam się na myśl przede wszystkim odsetki, które wynikają wprost z oprocentowania kredytu. Niemniej jednak nie są to jedyne koszty, z jakimi musimy się liczyć podczas zaciągania zobowiązań kredytowych. Przede wszystkim bank będzie chciał naliczyć sobie marżę na odpowiednim poziomie, a także pobierze od nas opłatę za przyznanie kredytu. Ale oczywiście na tym nie koniec. Bank może jeszcze również pobrać opłatę za rozpatrzenie wniosku, a także opłatę przygotowawczą. Oczywiście bank może również zaproponować nam ubezpieczeniem kredytu, a składka będzie liczona do miesięcznie raty, co może znacznie podnieść jej wysokość.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here