Najpopularniejsze zawody prawnicze

Prawo jest popularnym kierunkiem studiów. Cieszy się co roku sporym zainteresowaniem studentów. Jednak od rozpoczęcia studiów do zostania prawnikiem wykonującym konkretny prawniczy zawód, droga bardzo daleka. To jednak nie zraża ludzi, bo prawnicy zazwyczaj dobrze zarabiają. Jakie zawody mamy do wyboru idąć na studia prawnicze?

Komornik sądowy

Jest to zawód, który bardzo źle się kojarzy, znienawidzony przez ogół społeczeństwa. Jest funkcjonariuszem publicznym i oprócz sądu rejonowego organem egzkucyjnym. Jego głównym obowiązkiem jest rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego, polegającego na ściąganiu zadłużenia od dłużników.

Do rozpoczęcia takich działań musi mieć podstawy w postaci wyroków, nakazów sądowych czy aktów notarialnych. W przypadku niespłacenia zadłużenia, komornik wycenia wartość majątku dłużnika, który zostaje przeznaczony na licytację i sprzedaż.

Adwokat lub sędzia

Adwokat to zawód cieszący się ogromnym prestiżem i popularnością. Jednym z argumentów są tutaj oczywiście wysokie zarobki. Czym się zajmuje? Reprezentuje strony przed sądem, broni oskarżonych o przestępstwa, udziela porad prawnych oraz sporządza prawne opinie i dokumenty.

Sędzia zaś to osoba, która wymierza sprawiedliwość. Jego zadanie to zapoznanie się z aktami sprawy, poznanie zdań wszystkich stron procesu, analiza dowodów i w końcu wydanie wyroku. Droga do zostania sędzią jest bardzo długa. Studia z asystenturą i aplikacją trwają ok.10 lat.

Notariusz lub radca prawny

Notariusz głównie zajmuje się sporządzaniem aktów notarialnych. Wizyta u niego jest konieczna w wielu sytuacjach, np:

– kiedy chcesz sprzedać nieruchomość;
– kiedy chcesz założyć spółkę akcyjną;
– kiedy masz dostać spadek po kimś bliskim;
– kiedy chcesz sporządzić testament;
– i w wielu innych sprawach.

Droga do zostania notariuszem jest bardzo długa, jak w przypadku każdego zawodu prawniczego.

Radca prawny ma zaś podobne obowiązki jak adwokat, jednak w porównaniu do adwokata może świadczyć usługi prawne w stosunku pracy. Adwokatowi tego robić nie wolno. Uprawnienia radców prawnych w ostatnich latach mocno się rozszerzyły. Mogą nawet reprezentować klientów przed sądem i prowadzić różne sprawy prawne.

Zostać prawnikiem to marzenie wielu młodych osób. Większość zawodów prawniczych zdobywa się jednak znacznie dłużej niż przez 5 lat studiów. Po studiach konieczna jest aplikacja, państwowy egzamin i staże. Zanim zacznie się prowadzić własną kancelarię, może upłynąć nawet 10 lat.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariuszadamrobak.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here