praca

Zawód przedstawiciela handlowego jest powszechnie znany. Większość z nas kojarzy go z domokrążcami i akwizytorami, którzy próbowali sprzedać nam swoje produkty. W dzisiejszych czasach słysząc „przedstawiciel handlowy” mamy przed oczami elegancko ubranego człowieka, który większość czasu spędza na spotkaniach biznesowych. Jak wygląda tak naprawdę praca w sprzedaży jako handlowiec?

Trudno wymienić wszystkie zajęcia przedstawiciela handlowego. Są jednak cechy wspólne, które można przypisać wszystkim pracującym w tym zawodzie. Osoba na tym stanowisku pracuje z klientem. Zanim jednak zacznie budować z nim relacje, musi go pozyskać.

Przedstawiciel handlowy często sam poszukuje klientów, tworzy sobie bazę klientów. To od niego samego zależy, czy trafi ze swoim produktem do grupy docelowej. Dlatego tak ważna jest umiejętność analizy rynku przez przedstawiciela handlowego. Kontakt z klientem jest niezwykle ważny w tym zawodzie, ale ważniejsze jest utrzymywanie relacji długofalowych. Zawieranie umów na długi okres to główny cel przedstawiciela handlowego.

Osoby na tym stanowisku odpowiedzialne są za dbanie o wizerunek firmy, w której pracują. Niezwykle ważne jest, aby przedstawiciel handlowy znał potrzeby klienta i był nastawiony na ich zaspokojenie. W tym zawodzie nie chodzi o sprzedaż tego, czego ludzie nie chcą. Skupienie się na potrzebach klienta to priorytet w tym zawodzie. Praca na tym stanowisku to praca w ciągłym ruchu. Rzadko można spotkać przedstawiciela handlowego w biurze, przy komputerze. Często jest to praca „w trasie”, ciągłe spotkania w firmach, biurach czy nawet kawiarniach. Im lepiej przedstawiciel handlowy zaprezentuje produkt czy usługę, tym więcej klientów przyciągnie do siebie. Ważne jest nie tylko pozyskanie klientów, ale też utrzymanie relacji z nimi. Dlatego tez budowanie relacji z klientem powinno opierać się na wzajemnym zaufaniu, szczerości oraz szacunku. Przedstawiciel handlowy dba nie tylko o wizerunek firmy, w której pracuje, ale także o wizerunek w oczach społeczeństwa czy nawet konkurencji. Przedstawiciel handlowy powinien wiedzieć, co sprzedaje, znać się na swojej usłudze czy produkcie. Jak widać, zawód ten jest dość wymagający. Czy w takim razie każdy może go wykonywać?

Jakie predyspozycje powinien mieć dobry przedstawiciel handlowy?

Służbowe auto, laptop, telefon… To są rzeczy, które oferują pracodawcy na tym stanowisku. Trzeba jednak pamiętać, że często w tym zawodzie musimy liczyć się z nienormowanym czasem pracy. Dyspozycyjność to podstawa w tym zawodzie. Klienci są różni, raz uda się sprzedać produkt czy usługę w mig, drugi raz trzeba będzie poświęcić nieco więcej czasu, aby osiągnąć cel. I właśnie na osiąganie celów powinien być nastawiony przedstawiciel handlowy. Praca pod presją czasu, duża konkurencja oraz stres nikogo nie powinny dziwić. Dlatego ważne jest, aby przyszły przedstawiciel handlowy odznaczał się dobrą kondycją psychiczną. Powinien umieć radzić sobie w trudnych sytuacjach. Potrafić szybko reagować na niechciane zachowania klienta, ale być przy tym asertywnym i stanowczym.

Komunikatywność to kolejna pożądana cecha u przedstawiciela handlowego. Umiejętność negocjacji, techniki sprzedaży, a nawet manipulacji zapewne będą bardzo przydatne i odbiją się pozytywnie na wynikach. Przedstawiciele handlowi pracują często w pojedynkę. Dobra organizacja pracy oraz samodzielność będą bardzo pomocne w tym zawodzie. Przydać się może również znajomość języka obcego, zwłaszcza jeśli pracujemy dla zagranicznej korporacji lub takiej, która sprzedaje nie tylko na polskim rynku. Rzecz oczywista to prawo jazdy kat. B. Bez tego trudno nam będzie znaleźć pracę w tym zawodzie. Jak widać cech dobrego przedstawiciela handlowego jest sporo. Niemniej jednak to nie wszystkie ważne cechy. A co ważne nie musimy posiadać ich wszystkich, żeby pracować jako przedstawiciel handlowy. Charyzma oraz komunikatywność to jednak niezbędne cechy przedstawiciela handlowego.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Według Ogólnopolskich Badań Wynagrodzeń średnia brutto w zawodzie przedstawiciel handlowy to 5630 zł. Trzeba zaznaczyć, że na pensję przedstawiciela handlowego składa się zazwyczaj podstawa oraz prowizja od sprzedaży. Wysokość wynagrodzenia zależy też od branży, w jakiej pracujemy. Najwięcej zarobią przedstawiciele w branży farmaceutycznej, medycznej, IT oraz telekomunikacyjnej. Wpływ na wysokość wynagrodzenia ma również region, w którym pracujemy. W związku z tym najlepiej szukać pracy w województwach: mazowieckim, małopolskim oraz pomorskim. Na niższe pensje mogą liczyć przedstawiciele handlowi z województw: lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Warto dodać, że w dobrych firmach przedstawiciele handlowi oprócz dobrej podstawy i prowizji mogą liczyć również na służbowe samochody, laptopy oraz telefony komórkowe. Rzadko się zdarza, by firma nie zapewniała tego typu dodatków.

Praca w charakterze przedstawiciela handlowego to ciężki kawałek chleba. Nieprzeciętne umiejętności komunikacyjne, znajomość technik sprzedaży oraz negocjacji, praca pod presją czasu. Często to wszystko odstrasza potencjalnych pracowników. Jeśli jednak masz predyspozycje do tej pracy, możesz liczyć na wysokie wynagrodzenie, kontakty z ludźmi oraz samodzielne stanowisko, z dala od szefa. Jak w każdym zawodzie są plusy i minusy. Przedstawiciel handlowy to jednak jeden z zawodów z przyszłością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here