Surrealizm - charakterystyka

Surrealizm to kierunek w sztuce, który został zapoczątkowany we Francji w 1925 roku. Tworzyli go artyści, którzy mieli dystans do siebie i nie przejmowali się opinią innych ludzi. Cechą charakterystyczną prac przedstawicieli tego kierunku był metaliczna i gładka technika malowania. Ich twórczość polegała na umieszczaniu przedmiotów w rozległych przestrzeniach, które były nierzeczywiste. Tematyka obrazów była sprzeczna z otaczającą ich rzeczywistością. Surrealizm zaprzeczał założeniom racjonalizmu, jak i realizmu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Źródło: https://www.wroclovedesign.pl/surrealizm-w-malarstwie-czym-sie-charakteryzuje/

Surrealizm w malarstwie

Przedstawiciele surrealizmu w malarstwie wyróżniali się dystansem do samego siebie. Nie obchodziła ich opinia innych osób. Surrealiści wyróżniali się na tle innych ludzi nie tylko swoimi dziełami, ale też stylem bycia. Nie posiadali żadnych zahamowani oraz ograniczeń. Wręcz przeciwnie, chcieli zaszokować odbiorców, skłonić ich do zastanowienia się nad ważnymi kwestiami. Wiele osób po zapoznaniu się z pracami surrealistów może myśleć, że ich dzieła powstawały całkowicie spontanicznie, nie były przemyślane. Jednak jest to błędne myślenie. Artyści głęboko zastanawiali się nad tym, jak stworzyć dany obraz i analizowali go.

Cechy charakterystyczne surrealizmu

Surrealizm głównie skupiał się na wnętrzu człowieka. Kluczowe były przeżycia artysty, które związane były w większym stopniu z jego podświadomością, niż emocjami. W surrealizmie ważna była również wyobraźnia, sposób postrzegania świata oraz marzenia senne. Surrealizm można powiedzieć, że był związany z psychoanalizą. Przedstawiciele tego kierunku na swoich dziełach przedstawiali fantastyczne postaci, przez co składali hołd wyobraźni i podświadomości ludzkiej.

Salvador Dali – główny przedstawiciel surrealizmu

Salvador Dali jest najpopularniejszym przedstawicielem surrealizmu w malarstwie. Pochodził z Hiszpanii, był dość kontrowersyjnym malarzem, pisarzem, rzeźbiarzem, fotografem, filmowcem, a nawet projektantem. Jego twórczość była poddawana ciągłym eksperymentom. Jego obrazy sprzeciwiały się realizmowi, były pełne onirycznych krajobrazów oraz zdeformowanych postaci. Jednym z jego najsławniejszych obrazów jest ‚Trwałość pamięci’, który stał się ikoną surrealizmu.

Zobacz też: http://www.salesroles.pl/andy-warhol-kim-byl/

[Głosów:4    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here