Symulacja kredytu gotówkowego

Banki, a także instytucje pozabankowe oferują klientom różnorodne kredyty. Wśród nich dużą popularnością cieszy się kredyt gotówkowy, najczęściej udzielany na dowolny cel. Podczas załatwiania formalności związanych z otrzymywanym kredytem istotna jest symulacja kredytu gotówkowego. Jest to nic innego jak prognoza wysokości rat, które trzeba będzie spłacać, oraz harmonogram spłaty tych rat. Symulacja kredytu gotówkowego może zostać przedstawiona przez instytucję udzielająca kredyt w dwóch wersjach. Pierwsza z nich zakłada, że stopy procentowe pozostaną na tym samym poziomie, druga zakłada ich wzrost.

Symulacja kredytu gotówkowego jest niezbędnym elementem takiego kredytu

Symulacja kredytu gotówkowegoPozwala ona planować ewentualne wydatki, a także daje okazję do porównania ofert kredytów w innych bankach lub instytucjach pozabankowych. Bardzo ważna jest wysokość raty kredytu, gdy jest ona dość niska to można stosować nadpłaty, a tym samym spłacić kredyt przed ustalonym terminem. wtedy klient banku płaci mniejsze odsetki od pomniejszonego kapitału. Osoby, które zaciągnęły kredyt gotówkowy i mają wersję ze zmiennymi stopami procentowymi, mogą mieć powody do obaw. Wysokość rat w tym przypadku ulega zmianom i wahaniom, raz one maleją , raz rosną. Banki mają obowiązek informować klientów o wzroście stóp procentowych. Istnieją odpowiednie wskaźniki, na których banki opierają oprocentowanie, najczęściej spotykany wskaźnik to WIBOR 3M.

Warto zastanowić się, czy można przewidzieć i tym samym przygotować się na wzrost rat kredytu. W pewnym sensie jest to możliwe, służy temu kalkulator kredytowy. Są w nim wykonane symulacje i raporty sporządzone przez bank. Najogólniej rzecz biorąc ktoś, kto ma kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, musi żyć oszczędnie i być przygotowanym na wzrost rat kredytu. Nie ma możliwości, by ubezpieczyć się od tych wzrostów, a tym samym przenieść ryzyko na zakład ubezpieczeń. Istnieją tak zwane wakacje kredytowe, ale one są rozwiązaniem na krótką metę i nie zawsze to się opłaca kredytobiorcy. Symulacja kredytu gotówkowego to bardzo istotna kwestia podczas decydowania się na dany produkt banku lub innej instytucji. Warto przyjrzeć się dokładnie różnym ofertom, aby nie żałowac swojej decyzji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here