rozmowa o pracę
Fot. Pexels.com

Zmiana pracy czy podjęcie pierwszego zatrudnienia mogą być bardzo stresujące. Jednym z najbardziej stresujących aspektów jest rozmowa o pracę. Warto się do niej wcześniej przygotować, co pozwoli na zminimalizowanie dyskomfortu.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/rozmowa-o-prace-jakie-pytania-moge-otrzymac-na-rozmowie-rekrutacyjnej/

Rozmowa o pracę – często zadawane pytania

Rozmowa rekrutacyjna to moment, w którym przyszły pracodawca może Cię poznać. Może sprawdzić nie tylko umiejętności, ale także zachowania czy charakter, a przynajmniej pewien jego wycinek.

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest: Dlaczego zdecydowałeś się aplikować do naszej firmy? Ma ono sprawdzić motywację do pracy. Przede wszystkim ma zweryfikować czy pensja jest jedynym czynnikiem, który interesuje kandydata. Pracodawca poszukuje kandydatów na dłużej dlatego poszukuje kogoś kto dzieli te same wartości i wpasuje się w kulturę organizacyjną.

Gdzie widzisz siebie za 3-5-10-15 lat? To pytanie również ma sprawdzić czy kandydat chce zostać w firmie na dłużej. Warto pokazać zainteresowanie pozostaniem w danym przedsiębiorstwie. Jest to także idealny moment na przedstawienie swojej wymarzonej ścieżki rozwoju. W ten sposób zaprezentujesz się jako osoba ambitna, szukająca rozwoju. Jeśli będzie się to pokrywać z możliwą ścieżką awansu w firmie, do której aplikujesz tym lepiej.

Zawsze występującym punktem jest także pytanie o umiejętności, doświadczenie i kwalifikacje, które sprawią, że jesteś idealną osobą na dane stanowisko.

Rozmowa o pracę – co jeszcze należy wiedzieć?

Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to rozmowa, a nie przesłuchanie. Warto zadawać pytania. Pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości, a także dzięki temu pokażesz zaangażowanie.

Podczas rozmowy o pracę możesz zapytać o atmosferę jaka panuje w firmie, możliwe ścieżki awansu, dostępne szkolenia, plany firmy na przyszłość. Jeśli przed rozmową zdobyłeś informacje o firmie, zobaczyłeś stronę internetową, media społecznościowe możesz zadawać bardziej konkretne pytania, co pokaże Twoje zaangażowanie w proces.

 

Mając takie informacje rozmowa o pracę powinna wydać się mniej stresująca. Spróbuj pokazać swoją osobowość podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj, że Ty również wybierasz dlatego nie bój się zadawać pytań.

Zobacz też: http://www.salesroles.pl/co-powinien-zawierac-plan-rozwoju-zawodowego/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here