Praca przez 40 godzin tygodniowo, w ustalonych ramach czasowych, daje poczucie bezpieczeństwa. Zabiera jednak swobodę i powoduje liczne ograniczenia. Z kolei własna firma to pewne ryzyko, ale i poczucie wolności. Sprawdź, jakie są wady i zalety obu opcji. Dowiedz się też, skąd pozyskać środki na założenie biznesu.
Praca na etacie czy na własnych warunkach?
Praca na etacie znacznie różni się od pracy na własnych zasadach, którą zapewnia założenie własnej firmy. Oba rozwiązania, choć skrajnie różne, pozwalają się realizować zawodowo, a także pozyskiwać środki, które są niezbędne do tego, by się utrzymać. Poznaj wady i zalety każdej z opcji, aby upewnić się, która z nich jest dla Ciebie najlepsza.
Zalety i wady pracy na etacie
Najważniejszą zaletą pracy na etacie jest stabilność. Wiesz, kiedy i ile zarobisz. O stałą i wystarczającą liczbę zleceń do realizacji zabiega Twój szef lub powołana do tego struktura w firmie. Ty wykonujesz swoje obowiązki, a po zakończeniu pracy wracasz do domu i cieszysz się swoim wolnym czasem.
W ramach umowy o pracę masz zapewnione wsparcie socjalne, płatny urlop oraz ubezpieczenie zdrowotne. Na wypadek choroby otrzymasz zwolnienie lekarskie, w którego czasie będziesz otrzymywać część wynagrodzenia na swoje konto. Twojego pracodawcę obowiązuje okres wypowiedzenia, dlatego z reguły pozostaje Ci sporo czasu na znalezienie nowego stanowiska, jeśli z aktualnego zostałbyś zwolniony.
Wadami pracy na etacie są:
- ograniczenia dotyczące rozwoju — jesteś zobowiązany postępować zgodnie z wizją swojego szefa i misją, jaką ten narzucił firmie;
- ściśle określona liczba dni wolnych od pracy — to Twój szef ustala harmonogram działania, a dni wolne przysługują Ci jedynie w ramach urlopu czy świąt ustawowo wolnych od pracy;
- konieczność dostosowania życia prywatnego do zawodowego;
- stres wynikający z konieczności realizowania zadań narzuconych przez menedżera lub szefa;
- ograniczone zarobki — duża część tego, co zarabiasz, trafia do budżetu firmy, a nie na Twoje konto;
- niewielka elastyczność w życiu prywatnym — swoje życie prywatne i wybory musisz dopasować do obowiązków zawodowych.
Liczne wady sprawiają, że wiele osób decyduje się odejść z pracy i założyć swoją firmę. Niektóre z nich pracują na część etatu, a po zakończeniu obowiązków zawodowych realizują się w rozwoju własnej firmy i budowaniu marki osobistej.
Zalety i wady założenia własnej działalności gospodarczej
Zaletami wynikającymi z założenia własnej działalności są:
- pełna swoboda dotycząca zarządzania swoim czasem i zasobami;
- dopasowanie obowiązków zawodowych do życia prywatnego, a nie odwrotnie;
- możliwość pracowania w dowolnym wymiarze czasowym, w wybrane dni;
- szansa na sprawowanie obowiązków zawodowych w wybranym miejscu (możesz przenieść siedzibę firmy lub pracować z różnych miejsc na świecie);
- poczucie sprawczości i kontroli nad swoim życiem;
- pozyskiwanie dużej części środków, które zarobisz (nie oddajesz szefowi znacznej części z nich).
Ważną zaletą jest także to, że nie musisz otaczać się osobami, które powodują u Ciebie stres. Jesteś swoim szefem, a także w oparciu o własne wytyczne dobierasz sobie pracowników.
Wadami pracy na etacie są:
- ryzyko związane z utrzymaniem się firmy na rynku;
- konieczność samodzielnego prowadzenia księgowości;
- wysokie podatki dla przedsiębiorców;
- koszty wynikające z założenia działalności.
Ostatnia wada nie jest aż tak dotkliwa, jeśli znajdziesz źródła finansowania dopasowane do Twoich możliwości.
3 sposoby na pozyskanie środków na założenie firmy
Pozyskanie środków finansowych na założenie firmy to dla wielu przedsiębiorców być albo nie być. W końcu, żeby zacząć oferować konkretne usługi, trzeba mieć zaplecze do ich realizacji. Poniżej znajdziesz 3 bezpieczne źródła finansowania inwestycji.
- Kredyt gotówkowy
Kredyt gotówkowy możesz przeznaczyć na dowolny cel. W ramach pożyczki uzyskasz nawet ponad 200 tysięcy złotych, które będziesz mógł spłacić w ciągu 10 lat. Cała procedura nie jest związana z dużą ilością formalności, a środki możesz mieć na swoim koncie jeszcze tego samego dnia, w którym bank udzieli pożyczki.
Wybierając zobowiązanie tego rodzaju, skorzystaj z rzetelnego rankingu kredytów gotówkowych. Znajdziesz w nim porównanie opcji jedynie od bezpiecznych banków. W zestawieniu będą uwzględnione m.in. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), prowizja czy wysokość rat.
- Kredyt inwestycyjny
Kredyt inwestycyjny to kredyt celowy, który powinieneś przeznaczyć na konkretny cel związany z funkcjonowaniem zakładanej firmy. Środki możesz wykorzystać np. na:
- kupienie lub wynajęcie lokalu;
- zakupów towaru, którym zamierzasz handlować;
- kupno maszyn i programów umożliwiających działanie firmy;
- wynagrodzenie pracowników.
Oferty kredytów inwestycyjnych znajdziesz na stronie finanse.rankomat.pl. Porównaj ze sobą konkretne propozycje i dopasuj jedną z nich do własnych potrzeb oraz możliwości.
- Leasing
Leasing to możliwość użytkowania danego przedmiotu, wykorzystywanego w działalności, w odpłatny sposób. Możesz w ten sposób uzyskać np. maszynę potrzebną w firmie, sprzęt rolniczy czy budowlany, a także samochód. Nie musisz mieć jednorazowo dużej sumy na zakup, ponieważ płatność będzie miała cykliczny charakter.
Wybór konkretnego źródła finansowania zależy od Twoich potrzeb, a także możliwości. Wybierając ofertę, czytaj dokładnie umowę, aby mieć pewność, że świadomie decydujesz się na konkretne zapisy.
Założenie własnej firmy to poważne zobowiązanie, które daje znaczące poczucie swobody w porównaniu do pracy na etacie. Należy jednak pamiętać, że zarówno jedno rozwiązanie, jak i drugie mają wady oraz zalety. Powinieneś zatem zdecydować, co ma dla Ciebie większe znaczenie i tym kierować się przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.