Oprocentowanie kredytu

Posiadanie własnego mieszkania to jeden z głównych celów każdej młodej pary, która właśnie wzięła ślub i myśli nad swoim pierwszym dzieckiem. Niestety w ciągu ostatnich kilku lat ceny nieruchomości (głównie mieszkań) poszybowały do góry i stały się w niektórych większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław, tak wysokie, że kupno własnego mieszkania na własność jest wręcz niemożliwe i to nawet jeżeli chcielibyśmy takie mieszkanie kupić na kredyt. Dlatego też coraz więcej młodych ludzi opuszcza duże metropolie i wyprowadza się do mniejszych miejscowości, które mają od 30 do 100 tysięcy mieszkańców. Ceny mieszkań w takich mniejszych miastach są oczywiście nadal wysokie, ale jednocześnie nadal na tyle niskie, że młoda para, która razem pracuje, jest w stanie pozwolić sobie na kredyt gotówkowy na zakup mieszkania i jednocześnie opłacać jeszcze czynsz i media za swoje nowe mieszkanie.

Koszt mieszkania

Oprocentowanie kredytuKoszt takiego mieszkania w niewielkiej miejscowości na rynku wtórnym waha się od około 100 tysięcy złotych (za bardzo małe mieszkanie 25-35 metrów kwadratowych w przeciętnej lokalizacji i do generalnego remontu) do około 200 tysięcy złotych (za większe mieszkanie 40-50 metrów kwadratowych w średniej lokalizacji i do częściowego remontu). Oczywiście można znaleźć również mieszkania zarówno za 70-80 tysięcy złotych, jak i ogromne i wypasione mieszkania w samym centrum za ponad 300 tysięcy złotych. Są to jednak skrajne przykłady i zdecydowana większość mieszkań oferowanych na rynku wtórnym mieści się właśnie w przedziale od 100 do 150 tysięcy złotych. Nowe mieszkania od developera są oczywiście zauważalnie droższe – ich ceny zaczynają się od około 180 tysięcy złotych.

Kupno takiego mieszkania nie może się obyć oczywiście od wzięcia kredytu na mieszkanie. Zazwyczaj kredyt taki pokrywa 100 procent kosztu zakupu mieszkania, chociaż zdarza się też, że młoda para jest w stanie wpłacić również tak zwany „wkład własny”, który zazwyczaj nie przekracza 10 procent wartości mieszkania.

Oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu na takie mieszkanie jest bardzo różne i zależy od tego, w jakim banku zaciągamy dany kredyt. Średnio jednak takie oprocentowanie wynosi między 7 a 10 procent. Różnica jest zatem znacząca, dlatego warto poświęcić trochę czasu i znaleźć najlepszą dla nas ofertę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here