Najtańsza pożyczka

Żyjemy w czasach ogromnego konsumpcjonizmu. Lubimy mieć i wydawać pieniądze. Nie zawsze podejście do wydawanych pieniędzy jest zdroworozsądkowe. Mówi się, że aktualnie Polacy zapożyczają się na potęgę. Kiedy czegoś nam brakuje albo chcemy coraz więcej korzystamy z kredytów i pożyczek. Oszczędzanie nie weszło nam jeszcze w krew. Z pożyczaniem pieniędzy wiąże się zawsze pewne ryzyko. Zaciągając zobowiązania na kilka albo kilkanaście lat nie jesteśmy w stanie przewidzieć co nas czeka w tym czasie i jaka będzie nasza płynność finansowa. W związku z kłopotami w spłacie popadamy w coraz to większe długi które trafiają później do firm windykacyjnych czy komorników. Najgorzej gdy jedne długi próbujemy spłacać zaciągając kolejne.

Najtańsza pożyczkaI tak najtańsza pożyczka którą kiedyś wybraliśmy zostaje skonsolidowana następną i następną, ale już znacznie droższą, na mniej preferencyjnych warunkach. popadamy w pętlę zadłużenia. Kiedy banki nie chcą już dawać kolejnych kredytów to szukamy firm pozabankowych. Znowu panicznie poszukujemy rozwiązań pod kątem: najtańsza pożyczka pozabankowa. Później już spirala zadłużenia osiąga takie rozmiary, że nie mają znaczenia koszty pożyczki, ważne aby ktoś chciał pożyczyć. W takiej desperacji często można natrafić na firmy lichwiarskie które mimo, że działają w granicach prawa to stosowane przez nie praktyki mogą być mocno szkodliwe dla pożyczkobiorcy.

Najtańsza pożyczka okazuje się kosmicznie drogą gdy dochodzi do opóźnień w spłacie

Wówczas wiele osób załamuje się już ciągiem tych wszystkich zdarzeń i nie zawsze radzi sobie psychicznie z obciążeniem jakie ma do udźwignięcia. To oczywiście czarny scenariusz ale realny. Firmy windykacyjne mają ręce pełne roboty.

Kiedyś może więcej osób będzie rozumiało, że rozsądek przy braniu kredytów jest ważny i że łatwo się zatracić. Że czasem lepiej żyć skromniej niż na cudzych pieniądzach. Życie jest wtedy skromniejsze ale i spokojniejsze. Często zbyt późno rozumiemy jak daleko zabrnęliśmy w tym finansowy świecie ale nauczkę będziemy mieć do końca życia. Wiele osób dopiero gdy ich długi trafiają do firm ściągających należności mówi basta i nie chce już nawet słyszeć słowa pożyczka.

Świadomość ludzi powinna być większa, systemy i procedury które weryfikują klientów powinny być bardziej szczelne a państwo powinno mieć większy wpływ na rynek pozabankowy i jaśniej wyznaczać granice rzetelnych praktyk.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here