Oprocentowanie pożyczek

Skłonność do zapożyczania się człowiek ma od początku swojego istnienia. Już w epoce kamienia łupanego pojawiały się pierwsze przypadki umów o charakterze udzielenia pożyczki. Takie umowy były zawierane ustnie z powodu, że nie znano wówczas jeszcze żadnego pisma. Decydowano się na umowy zwierane ustne i zawierano takie umowy z powodu, iż ludzie wtedy byli bardziej honorowi. Dane przez nich słowo uważali za święte i jeśli nie dotrzymaliby umowy okryliby się hańbą. Obecnie niestety nie przykłada się szczególnej wagi do danych słów. Rozdajemy słowa ludziom na prawo i lewo.

Umowy kredytowe na początku naszego istnienia wyglądały podobnie przez bardzo długi okres czasu. Podczas udzielania kredytu wówczas ograniczano się do dwóch stron, osoby biorącej kredyt oraz do osoby, która ten kredyt udziela. Wówczas obiektem kredytu był jakiś przedmiot lub zwierzę. Osoba biorąca kredyt musiała liczyć się z faktem, że poza rzeczą, którą pożyczyła będzie również musiała oddać odsetki w ustalonej wcześniej formie. Odsetki są bardzo ważne dla osoby udzielającej kredytu, ponieważ jest to zysk kredytodawcy, a jak ogólnie wiadomo nic nie ma za darmo.

Oprocentowanie pożyczek

Oprocentowanie pożyczekOprocentowanie pożyczek jest nieodłączną częścią umów mających na celu udzielenie kredytu lub pożyczki osobie potrzebującej w tej chwili środków na dowolną rzecz lub usługę. Ten stan rzeczy miał się w takiej formie jeszcze przez długi czas. Dopiero długo po zmianie z koczowniczego trybu życia na osiadły tryb życia znalazł się pewien śródziemnomorski lud, który wpadł na genialny pomysł usprawnienia handlu. Ludzie ci zwali się Fenicjanami. Byli oni narodem handlarzy podróżującymi po całym znanym im świecie i handlowaniu dobrami.

W pewnym momencie sowich eskapad handlowych uznali, że warto by było usprawnić handel przez wynalezienia środka, który byłby między innymi podzielny oraz dobrze wyznaczał wartość danego towaru lub usługi. Pomysłodawcą monet był król Fenicjan zwano go Gygesem. Wówczas nastąpił punkt zwrotny w historii handlu, a w tym i pożyczek. Oprocentowanie pożyczek można było ustalić dokładną kwotę jaką pożyczkobiorca miał zwrócić pożyczkodawcy. Ten stan rzeczy utrzymał się aż do dzisiaj co tylko świadczy o jego niezawodności oraz uniwersalności.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here