Roboty przemysłowe

Człowiek od dawna wytwarzał dobra. W czasach prehistorycznych towarem były obrobione kamienie, później gdy cywilizacja rozkwitła pojawiły się inne towary. Zawsze również obowiązywała zasada „stworzyć tanio, sprzedać drogo”, dlatego wymyślono niewolnictwo i tanią siłę roboczą.

Dzisiaj konkurencja na każdej dziedzinie rynku wymusza wśród firm ekstremalne oszczędności. Zatrudnienie najtańszego pracownika nie jest rozwiązaniem ponieważ produkt musi mieć określoną jakość. I tu właśnie na scenę wchodzi robot przemysłowy. Jest to maszyna występująca zazwyczaj jako kilkusegmentowe ramię na podstawie zakończone chwytakiem lub innym odpowiednim do danej pracy narzędziem.

Robot przemysłowy ma wiele zalet w porównaniu do żywego pracownika. Może on wykonywać różne zadania, wystarczy go odpowiednio zaprogramować. Dzięki modułowej budowie łatwo jest dostosować robota do nowego zadania, na przykład można zainstalować na ramieniu urządzenie do spawania. Oprócz serwisu robot przemysłowy wymaga właściwie tylko prądu do pracy. Odpadają składki zdrowotne, pensja, i koszty BHP, które trzeba by opłacić gdyby zamiast robota zatrudnić człowieka. Co więcej, jeśli zależy nam na powtarzalności, a przez to jakości wyrobów, to robot przemysłowy jest w stanie wykonywać za każdym razem te same ruchy; człowiekowi zawsze może drgnąć ręka. Jako że robot nie może się zmęczyć to praca może przebiegać 24/7, z krótkimi przerwami na serwisowanie, podczas gdy ludzie musieliby pracować na 3 zmiany. Tego typu roboty przemysłowe produkuje na przykład firma Universal Robots.

Wyobraźmy sobie linię produkcyjną obsługiwaną przez roboty. Wszystko dzieje się automatycznie, na sali nie ma żadnych ludzi, którym mogłoby się coś stać. Jest ciemno, ponieważ światła nie są robotom potrzebne, a zakład pracuje w trybie lights out. Całym procesem produkcji zarządza jeden wykwalifikowany pracownik, który siedzi w pokoju kontrolnym i ma stamtąd dostęp do każdego parametru produkcji.

Inwestycja w roboty przemysłowe umożliwiła zredukowanie kosztów zatrudnienia i uprościła proces. Firma może się pochwalić partnerom biznesowym nowoczesnym zakładem pracy i przyjmować znacznie większe zlecenia na swoje produkty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here