Coraz więcej osób zakłada własną działalność gospodarczą. Przeważnie działalność ta jest jednoosobowa, czasem zatrudniamy jednego pracownika. Jest to tendencja dobra, ponieważ po co mamy pracować dla kogoś, jeśli tę samą pracę możemy wykonać na własny rachunek i lepiej zarobić. Posiadanie własnej firmy wiąże się jednak z wieloma aspektami.
Prowadzenie księgowości — najważniejszy obowiązek każdego przedsiębiorcy
Kiedy mamy własną firmę, mamy na głowie masę obowiązków. Związane są one zarządzaniem kadrami (jeśli je posiadamy), przestrzeganiem RODO itp. Najważniejszym jednak naszym obowiązkiem jest prowadzenie księgowości finansów.
Prowadzanie księgowości naszych finansów jest tak istotne, ponieważ
w każdej chwili możemy spodziewać się kontroli. Na podstawie księgowości wykazujemy nasz zysk lub stratę, a od tego naliczany jest podatek. Lepiej nie pomylić się, a szczególnie na minus dla urzędu.
Jak prawidłowo prowadzić księgowość?
Prowadzenie księgowości firmy samodzielnie jest koszmarem. Ostatecznie niekoniecznie musimy znać się na przepisach, a te dodatkowo często się zmieniają. Idealnym rozwiązaniem jest zlecanie prowadzenia księgowości firmie lub osobie świadczącej takie usługi.
Usługi księgowości mogą być nam świadczone w różnym zakresie. Najlepszy według wielu jest pełny zakres księgowości. Pełna księgowość oferuje oprócz odpowiedniego „przeliczenia słupków” doradztwo podatkowe. Okazuje się bowiem, że podatki można odprowadzić na wiele sposobów. Jedne sposoby są dla nas korzystniejsze od innych. Musimy tylko wiedzieć, jakie to są i kiedy możemy z nich skorzystać.
Zalety pełnej księgowości oczami przedsiębiorcy
Każdy przedsiębiorca powie, że największą zaletą pełnej księgowości jest spokój o prawidłowe odprowadzenie należnych podatków. Urzędy skarbowe, potrafią być w tej materii bezlitosne. Dodatkowo odprowadzone umiejętnie podatki mogą być sporo niższe, co finalnie niweluje cześć kosztów związanych ze zlecaniem księgowości.
Pełna księgowość ma jeszcze jedną zaletę. Zlecenie księgowości na zewnątrz powoduje, że nie musimy odrywać się od naszej działalności gospodarczej, albo ślęczeć nad słupkami do rana. Lepiej skupiać się na porządnym wykonywaniu zleceń klientów, pozyskiwaniu nowych i obmyślaniu strategii biznesowych niż obliczać słupki. Ostatecznie mamy od tego fachowców, którzy gwarantują rzetelne rozliczenie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC