szukam pracy w niemczech

Niemcy jako główny motor napędowy gospodarki Unii Europejskiej od lat zmaga się z problem braku rąk do pracy. Starzenie się społeczeństwa oraz niechęć Niemców do podejmowania pracy na niskopłatnych stanowiskach sprawił, że gospodarka naszego zachodniego sąsiada dusi się z powodu licznych wakatów. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest imigracja zarobkowa. Niemieccy pracodawcy kuszą dobrymi zarobkami oraz rozbudowanymi pakietami socjalnymi. Dla pracowników z Polski Niemcy zawsze były naturalnym kierunkiem emigracji zarobkowej. Również teraz korzystają z korzystnej koniunktury. Szukam pracy w Niemczech – tak zaczyna się gros ogłoszeń na portalach kojarzących poszukujących pracy z potencjalnymi pracodawcami.

Szukam pracy w Niemczech

W Niemczech można szukać pracy zarówno na własną rękę jak i przy pomocy biur pośrednictwa pracy. Zwłaszcza jeśli nie znamy języka niemieckiego ta druga opcja będzie dla nas bardziej korzystna. Kto może znaleźć zatrudnienie u naszego zachodniego sąsiada? Przede wszystkim dla niemieckich pracodawców na wagę złota są pracownicy z branży remontowo-budowlanej. Branża ta szybko chłonie elektryków i hydraulików. Tutaj jednak będzie wymagana znajomość języka niemieckiego przynajmniej na podstawowym poziomie.

Chłonna jest również branża medyczna. Z racji starzenia się społeczeństwa w Niemczech jest duży odsetek osób w na jesieni życia, które często wymagają opieki. Dlatego też bez problemu pracę w Niemczech znajdą opiekunowie osób starszych. Jeśli chodzi o bardziej specjalistyczne zawody branży medycznej, to do obsadzenia czekają wakaty na stanowiskach lekarzy i pielęgniarek.

Równie złaknione rąk do pracy są firmy działające w motoryzacji oraz szeroko pojętej produkcji. Wychwytywani są szczególnie spawacze, ślusarze, lakiernicy i mechanicy. Na niektórych stanowiskach w branży produkcyjnej, związanych zwłaszcza z operowaniem maszynami, wymagane jest 3 – miesięczne doświadczenie i dobra znajomość języka niemieckiego.

Zarobki w Niemczech

Przede wszystkim warto zauważyć, że pracę u naszego zachodniego sąsiada znajdą również pracownicy, którzy nie posiadają kwalifikacji a także nawet podstawowej znajomości języka niemieckiego. Czekają na nich stanowiska głównie w produkcji, na których specyfika wykonywanych czynności nie wymaga komunikowania się z otoczeniem. Tacy pracownicy jednak mogą liczyć jedynie na wynagrodzenie na najniższym poziomie. W Niemczech płaca minimalna wynosi 8,50 euro na godzinę. Za taką stawkę pracują niewykwalifikowaniu pomocnicy na budowie czy też osoby wykonujące proste czynności pod nadzorem w zakładzie produkcyjnym.

Fachowcy w swojej dziedzinie, z dobrą znajomością języka niemieckiego mogą liczyć na znacznie większe stawki. Ważne jest również w jakim rejonie Niemiec będą zatrudnieni. Lepiej płaci się w landach zachodnich czyli byłym RFN. Landy wschodnie – byłe NRD – wciąż pod względem rozwojowym gonią jeszcze zachód kraju i warunki pracy i płacy nie osiągnęły jeszcze tak wysokiego poziomu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here