test preferencji zawodowych

Praca jest jedną najistotniejszych sfer naszego życia. Od tego gdzie będziemy pracować, jaki wykonywać zawód i ile zarabiać zależy właściwie wszystko. To praca i nasze zarobki zdeterminują naszą przyszłość. Dlatego tak ważne jest aby odpowiednio zaplanować karierę zawodową. Naprawdę nie warto pozostawiać tej kwestii losowi. Praca w przypadkowym z naszego punktu widzenia zawodzie, korzystanie z pierwszej lepszej oferty, godzenie się na niskie zarobki – to sytuacje bardzo dla nas niekorzystne. Możemy na lata utknąć w pracy, której nie lubimy i w której mało zarabiamy. Dlatego warto planować i świadomie wybierać specjalizacje. Pomoże nam w tym test preferencji zawodowych. Odpowie nam na wiele pytań, dzięki czemu nasza kariera zawodowa nie będzie przypadkowa.

Korzystna sytuacja na rynku pracy

Obecna sytuacja na rynku pracy jest bardzo korzystna dla pracownika. W przemyśle i usługach brakuje rąk do pracy. Firmy często z tego względu maja przestoje w produkcji. Taki stan rzeczy sprawia, że pracodawcy w celu pozyskania pracowników są w skłonni iść na daleko posunięte ustępstwa. Tym samym podnoszą komfort pracy poprzez proponowanie większych stawek oraz ciekawe pakiety socjalne. W tej sytuacji młode osoby wchodzące na rynek pracy nie są muszą chwytać się każdej dostępnej oferty. Mogą wybierać, proponować własne warunki i przede wszystkim mogą szukać pracy w zawodzie, do którego zostali przyuczeni. Dlatego w jeszcze bardziej komfortowej sytuacji są osoby, które swoją karierę odpowiednio zaplanowały i dokonały świadomego wyboru zawodu.

Test preferencji zawodowych

Aby wybrać dla siebie odpowiedni zawód możemy wykorzystać test preferencji zawodowych. Takie testy są zwykle przygotowywane przez psychologów pracy. Dzięki wiedzy i doświadczeniu ze styku psychologii oraz badań nad rozwojem karier zawodowych są oni w stanie przygotować taki zestaw pytań, które pozwolą na uzyskanie odpowiedzi bardzo pomocnych w określeniu preferencji zawodowych. Pytanie skierowane są głownie na obszar naszej psychiki, cech, zachowań. W dalszej kolejności poruszają kwestię naszych pasji i zainteresowań.

Dzięki temu można określić jaki zawód będzie dla nas najlepszym wyborem. Osoby o umysłach ścisłych, umiejętności szybkiego liczenia i maksymalnego skupienia, będą miały predyspozycje do realizowania się w karierze naukowej, w takich dziedzinach jak fizyka czy też matematyka. Osoby dużo czytające, mające zdolności językowe odnajdą się jako tłumacze, dziennikarze czy też redaktorzy. Testy pozwolą również określić czy nadajemy się do wykonywania zawodu elektryka czy też mechanika. Tutaj bowiem będą potrzebne umiejętności techniczne.

Rozwiązanie testu preferencji zawodowych pozwala nam określić najbardziej odpowiednią dla nas ścieżkę kariery. O tym czy uda nam się poczynić wszelkie kroki aby zdobyć wszelkie kwalifikacje pozwalające na prace w danej dziedzinie zadecyduje nasza chęć i determinacja.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here