kursy wakacyjne

Przerwa wakacyjna to czas wypoczynku. Wszyscy wyjeżdżają na zaplanowane i zasłużone urlopy. Jednak dla niektórych wakacje to także idealny moment na rozwinięcie swoich umiejętności oraz na naukę. Od jakiegoś czasu modne są kursy wakacyjne, które w krótkim okresie czasu uczą podstaw języków obcych. W każdym większym mieście w Polsce szkoły językowe uruchamiają w wakacje szereg kursów poszerzających kompetencje językowe ich uczestników. Czy warto z nich korzystać? Ile trwają? Jak wygląda nauka? I wreszcie czy po takim kursie będziemy biegle władali danym językiem?

Kursy wakacyjne – Szczegóły

Zazwyczaj kursy wakacyjne uczące języków obcych trwają kilka tygodni. Duży nacisk jest położony na liczbę godzin zajęć w tygodniu. Te najintensywniejsze kursy potrafią zajmować nawet 60 godzin tygodniowo co jest nie lada wyzwaniem. Zajęcia prowadzone są w małych grupach co czyni je bardziej skutecznymi. W takiej grupie jest od kilku do maksymalnie kilkunastu osób.

Kursy wakacyjne nastawione są na kompleksowe rozwijanie umiejętności. Mówienie w danym języku, słuchanie i czytanie ze zrozumieniem, tworzenie tekstów itd. Największy nacisk położony jest na zdobycie umiejętności swobodnej komunikacji. Ceny takich kursów kształtują się na poziomie kilkuset złotych.

Czy taki kurs nauczy nas języka obcego?

Tu nas czeka jednak rozczarowanie. Nie da się w trzy, cztery tygodnie opanować w całości porozumiewania się w języku obcym. Kursy te przeznaczone są raczej dla osób chcących utrwalić sobie pewne zasady panujące w danym języku. Niektórzy sądzą też, że ucząc się języka obcego w ciągu roku nie wolno sobie pozwolić na dwumiesięczną przerwę. Żeby efektywnie uczyć się języków trzeba tę przerwę praktycznie wykorzystać. I temu właśnie służą wakacyjne kursy językowe.

Kursy wakacyjne za granicą

Inną odmianą kursów wakacyjnych są te odbywane za granicą. Są o wiele skuteczniejsze od tradycyjnych kursów gdyż dają możliwość obcowania z językiem obcym 24 godziny na dobę. Są też oczywiście dużo droższe gdyż wiążą się oczywiście z wyjazdem za granice. Szkoły językowe organizują kilku lub kilkunastoosobowe grupy i organizują wyjazd do wybranego kraju i miasta. Tam na miejscu prowadzone są zajęcia szlifujące warsztat językowy. W czasie wolnym uczniowie nadal obcują z danym językiem.

Istnieją także zorganizowane wyjazdy, w których oprócz nauki języka zapewniane jest także zatrudnienie w danym mieście co pozwala obniżyć koszty całego kursu oraz jeszcze bardziej uskutecznić naukę danego języka. Takie zestawienie pracy i nauki sprawia, że wyjazd na kurs wakacyjny staje się prawdziwą przygodą a nie tylko nieprzyjemną koniecznością nauki języka.

Oba te rodzaje kursów wakacyjnych są przydatne w nauce języków obcych. Wybór któregoś z nich to już indywidualna sprawa każdego ucznia i studenta.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

    • Dokładnie. Według mnie są to kursy dla tych którzy języka uczą się w ciągu roku i \chcą sobie powtórzyć wiedzę. Ale żeby płacić za to kilkaset złotych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here